На першу сторінку
 
РеєстраціяЗайтиВідновити доступ
ЛітКлуб лого
всі твори проза поезія інше рецензії форум автор

Коли святкувати Різдво?

Юрій Карапетян, 27.12.2015 рокуЛюдям, які хочуть перенесення Різдва на 25 грудня взагалі насрати на Різдво. Їх цікавить тільки політика (аби тільки було не так, як у москалів). Вони не знають, не розуміють, що таке традиція. Традиція - це не щось абстрактне, неясне. Традиція - це і не той блювотний супчик, яким вас годують телебачення і всіляка пропагандиська та етнографічна макулатура, розповідаючи "як було раніше", і "я треба". Традиція це те, що вас єднає з вашими батьками та дідусями. Люди, які хочуть перенесення Різдва на 25 грудня, в своєму житті, скоріше за все, не мали справжнього українського Різдва. А я мав, завдяки старанням бабусі, завдяки старанням мами. З різдвяними стравами, з вітаннями, з походами до рідні у свято. Що правда, без служби в церкві, це, чомусь не стало для нас традицією (і в цьому багато причин, не тільки комуністи). Так що, якщо казати про Різдво, можете переносити його хоч і на 1 травня, але багато людей (саме тих, в чиїх родинах є традиції) все одно святкуватимуть його 7 січня, просто щоб продовжити ту нитку традиції, що тягнеться з діда-прадіда, тим самим отримуючи головне джерело духовної сили в своєму роді. А не в маніпулятивних "меседжах" ЗМІ.

Але і з політичної точки зору перенесення має більше вад, ніж здатне принести користі. По-перше, це може бути елементом національної ідентичності - святкувати Різдво не тоді, коли святкують інші. Хай москалі переносять своє. По-друге, врахуйте, що в Україні має сильні позиції УПЦ МП, "МП" как бе ненавязчіво натякає, що вони все одно притримуватимуться дати 7 січня. А це значить, українське суспільство розколиться іще більше. І ми матимемо нові, тепер вже суто релігійні, осередки сепаратизму.

Що реально можна зробити в цій ситуації для тих, хто все ж хоче різдва 25 грудня? Все просто, офіційні особи, включаючи Президента, і так вітають з Різдвом у цей день, просто треба з усіх офіційних вітань повикреслювати одну фразу - "західного обряду". Не кажіть такої херні, типу "вітаю з Різдвом усіх, хто святкує його за західним обрядом". Скажіть просто - Вітаю вас з Різдвом! А 7 січня скажіть - "Вітаю вас з українським Різдвом". Українським Різдвом. Бо так святкували ваші батьки, так святкували їхні батьки, і аж допоки тягнеться нитка вашого роду, а рід і ваша родина - важливіший за політиків у телевізорі, їхні мінливі забаганки та політичні амбції, задля яких вони ніколи не погребують пожертвувати вашим добробутом.

Читати коментарі (8)
Рейтинг Оцінили Переглянули
3 Kрабаt , Людмила Горбаченко , Окайда. 317
( написати коментар )
Людмила Горбаченко
2015-12-27 13:30:16
Повністю погоджуюсь з позицією автора. Не можна святкувати " по указці". Святкують так, як завжди святкували. І на це не подіє ні зміна влади,ні зміна устрою -ніщо.
(відповісти)
L17
2015-12-27 16:01:52

Гаразд, якщо говорити про традиції, то, мабуть, логічно припустити, що більш вагомою є та з них, яка характеризується тривалішим періодом свого існування, порівняно з іншими. Скільки існує традиція святкування Різдва 7 січня? Заледве 100 років (тобто уже наших прадідів [а це 4-те покоління усього-навсього] вона не стосується), коли у 1918 СРСР та УНР перейшли на григоріанський календар, однак дати релігійних святкуваннь залишилися у відповідності з юліанським календарем. На перший погляд здається, що релігійна традиція збереглася. Однак, копнімо глибше.

Чому був уведений григоріанський календар взамін юліанського? Звісно ж, через недосконалість останнього (календарний рік був значно довшим від астрономічного), внаслідок чого за 1200 років дата святкування Різдва по факту змістилася на 14 днів порівняно із тим днем, на який його призначив Григорій Богослов у 300-х роках нашої ери.

Тут, на мою думку, варто здійснити невелике відхилення щоб відповісти на питання: "а змістилася відносно чого узагалі?". Відповідь - відносно природних процесів та фаз астрономічних циклів, які існують об'єктивно, по факту, на відміну від календарів, які є штучним соціально-культурним утвором. Тому, навіть якщо ми введемо усілякі жерміналі з санкюлотидами, хід природних астрономічних процесів від цього, звичайно ж, не зміниться.

Отож, повертаючись до питання традицій. Уведення григоріанського календаря мало за мету відновлення об'єктивізованої прив'язки дати святкування різдва до того положення Землі відносно Сонця, яке було під час власне встановлення цієї дати у 300 році.

Отож, що в результаті? Різдво можна святкувати 7 січня, якщо триматися дати. Такої собі віртуальної дати недосконалого календаря, який вічно відстає від астрономічного. А можна святкувати 25 грудня, підтримуючи 1700-річну традицію прив'язки цього свята до цілком певного, об'єктивного положення Землі відносно Сонця.

До речі, про положення Сонця. Дані поверхового копання в інтернет-джерелах говорять, що вибір дати святкування Різдва поблизу дня зимового сонцестояння зовсім невипадковий, а покликаний завуалювати собою день святкування древнього римського язичницького свята непереможного сонця, яке було ще досить популярним навіть у часи раннього християнства. 

Що ж до реальної дати народження Ісуса Христа, то, по-перше, переважна більшість дослідників цієї теми сходиться на думці, що вона не могла припадати на зимовий період, і наводять у якості доказів ряд аргументів (вівчарі стерегли овець на пасовищах, у той час як взимку в Палестині овець заганяли у стаціонарні кошари; або ж впровадження римським імператором перепису населення, який зумовив значну міграцію людей до своїх рідних населених пунктів - узимку така затія не мала би успіху, оскільки мало хто захотів би вирушати в дорогу і т.д.). 

По-друге, якщо подивитися на феномен Віфлиємської зорі з астрономічної точки зору, то серед усіх версій пояснення цього явища мені особисто найбільш імпонує версія параду Венери та Юпітера, які опинилися на одній лінії із Землею, підсиливши яскравість один одного. Відбулося це 12-го серпня 2-го року до нашої ери.

І по-третє, на 2-й рік до нашої ери як рік народження Ісуса Христа вказує аналіз біблійних відомостей про Нього, якщо розглядати їх у зворотному хронологічному порядку.

 

Отож, і 25 грудня, і 7 січня є не більш, аніж просто датами, умовними такими віхами, створеними людством, аби остаточно не загубитися у часопросторі. Ісус один, а віддавати Йому шану можна і 365 днів на рік. Миру всім і розуміння.

 

(відповісти)
Kрабаt
2015-12-27 18:06:03

 Як на мій розсуд, дати святкування християнських релігійних свят не носять для віруючих якогось принципового значення. Частина свят мають сталі дати і прив'язку до Юліанського календаря, але встановлені за григоріанським календарем, а частина встановлюється щорічно відповідно до місячно-сонячного календаря і мають перехідні дати.

 Для частини православних церков східного обряду дотримання сталих дат релігійних свят є скоріше традиціє ідентичності. Попри перехід багатьох інших православних церков  на григоріанський календар,для Українських церков важливе значення має консервативна позиція Афону як духовного центру вселенського православ'я.

 Для українців як сталі дати, так і перехідні мають ще і практичне значення в сенсі звичних сільськогосподарських циклів (прихожани ж сприймуть будь які зміни календаря при умові схвалення такого календаря Церквою) І хоча Україна поступово рухається від якості сільськогосподарської країни ( але ще не факт), все ж на побутовому рівні ми всі спостерігаємо і відчуваємо, що зміна кліматичних чвертей року нашої кліматичної зони більше відповідають старому календарю ( і теперішнє загальне циклічне потепління  це лише підтверджує). Всякі політичні, світоглядні і культурні обставини навряд чи мають тут якесь вагоме значення. Наша церква давніша за Московську і те, що Московська церква запозичила в Української (доречі стараннями українського таки кліру) ще не причина від позиченого відмовлятись. То вони ( якщо буде на те Воля Божа) нехай повертаються до свого ісконнорусского Старообрядчэства.

 Втім мені то байдуже.

 

 

 

(відповісти)
L17
2015-12-27 18:30:15

так у тому ж і суть, що ніякого нового і старого календарів немає : т.з. "старий" - зсунувся внаслідок власної недосконалості, а т.з. "новий" - виправлений старий, тобто архі-автентичний календар, якщо хочете. 

просто людям здалося, що усе ще існує замало причин для гризні й ворожнечі, от і вчепилися до сухої гіляки.

але так, ваша правда, прихожанам цього не поясниш :(

(відповісти)
Kрабаt
2015-12-27 21:34:26

Ваша правда...Бо таке само не зрозумілі мені і всі ці танці навколо храмів...Хочеш храм - візьми побудуй...а хоч капличку...Храм власне належить не кліру чи церкві , а церковній громаді...

 

 

(відповісти)
Юрій Карапетян
2015-12-27 20:22:39

Ви теж сподіваєтеся, що до 7 січня встигне випасти сніг?)))

(відповісти)
Kрабаt
2015-12-27 21:26:58

Випаде у певні терміни сніг, чи ні до Різдва має мало стосунку. Зима у природі і у народному побуті визначається дещо іншим ніж новий(старий) календар і наявністю- відсутність снігу чи морозу і пов'язані сезонними господарськими клопотами скоріше до Коляди ,Маланки і Масниці ніж до Різдва за тим чи тим календарями...

(відповісти)
Пілігрим
2015-12-28 10:18:40

Як людина, яка завжди мала найсправжнісіньке Різдво, якій аж ніяк не оте, що ви мали на увазі у найпершому реченні, на це свято, людина, в якої батько істинний москаль, хочу зміти дати святкування з єдиної причини. А саме тому, що якраз і вбачаю в тім прояв єдності з усім християнським світом. Що ж до традицій, православні греки святкують 25-го, як і болгри, зрештою. Не думаю, що ці народи бодай якимсь чином відійшли від традицій.

Миру нам і радості.

 

(відповісти)
( написати коментар )