На першу сторінку
 
РеєстраціяЗайтиВідновити доступ
ЛітКлуб лого
всі твори проза поезія інше рецензії форум автор

Білінгвізму не існує

Mr. Grey, 01.02.2017 рокуПрочитав на Фейсбуці:

"Білінгвізму не існує. Я неодноразово спостерігав, як це відбувається на сайтах. Скажімо, є літературний сайт, у сайту є механізм голосування, більш чи менш продуманий, але якимось чином якісь твори потрапляють в топ на якийсь відрізок часу і вважаються кращими. Принаймні, твори з топу прочитають більше людей. А сайт, власне, і цікавий публіці саме цим зворотнім зв'язком з читачами, він такі сайти і живить.

І як не парадоксально, єдиним способом зберегти українську мову на подібних сайтах є повністю заборонити російську. Бо попри усілякі крики про утиски і рівноправ'я, варто цього не зробити, сайт через деякий проміжок часу просто перетворюється на російськомовний без жодної політики і хохлосрачів, максимально толеруючи кожну з мов, бо принаймні займатися літературою без поваги до всіх мов, скільки їх у світі є, таки дивно і непрофесійно.

Отож відбувається це так. Спочатку твори публікуються обома мовами, є навіть автори, які ніяк не визначаться, якою мовою їм писати зручніше, строчать обома, коментуй якою хочеш, усі білінгви, усі все чудово розуміють, красота.

Але раз вже на сайті представлена і російська мова, ніхто ж не бути гнати звідти і одномовних юзерів, скажімо з СПб ру, якщо вже прибилися до сайту. Те що одномовні можуть бути тільки русофонами якось навіть і не дивує, одномовних українофонів в природі не існує, і всі "легалізації європейських хартій про мови" насправді провокація не русофонів проти україномовних, а одномовних проти білінгвів з метою заборонити їм спілкуватися незрозумілою другою мовою, яка нагадує про власну мовну безпорадність. Але це лірика.

Отож з'являється абсолютно толерантний і невинний автор з СПб, якого годі підозрювати у якійсь зверхності, він мови дійсно не знає, і починає розміщувати свої оповідання і коментувати чужі, як заведено на таких сайтах. Давайте для наочності припустимо, що на сайті до цього було всього два користувачі, російськомовний з Тернополя і україномовний з Луганська. Один напише віршик: "О вєлікій, могучій, правдівий і свободний..." - інший коментує: "Смалиш, жесть, ржачкидовсирачки", інший напише "Ох яка чудова українська мова, де береться все це, звідкіля і як..." - перший коментує:"Аффтар пєші ісчо", - тобто паритет і повне задоволення, топи забито їхніми віршамі, усі сміються. Аж тут СПб ру.

Відтепер кожен вірш російськомовного тернополянина на рівному місці отримує вдвічі більше відгуків, ніж україномовного луганчанина, ще й наш луганчанин у відгуках до СПб-віршів переходить на СПб-мову, бож той інакше не понімать. Читати Лг-вірші й писати відгуки будь-якою мовою візитер з Фонтанки теж не може.

Через деякий час Лг-уа помічає, що всі топи забито віршами двох російськомовних кумпелів, уся слава, горілка й любов фанаток дістається їм, а він вже вкотре сосе лапу, і...

Ну, після "І" існують варіанти, суть не в них. Оскільки за умовами задачі всі наші поети толерантні, луганчанин швидше за все просто звалює на інший ресурс, не такий мовно-толерантний, драконівський, без жодної альтернативи українській, а наш поетичний сайт стає виключно російськомовним.

На моє переконання, подібні чи майже подібні процеси, з іншим зворотнім зв'язком, відбуваються в усіх медіа - від газет до телебачення, з тією тільки різницею, що в тєліку вже й звалити, власне, нікуди. І жодних підступів і волі злих табачників, проста математика. Хто не вірить, попросіть погучніше увімкнути радіо Шансон в маршрутці, якою рулить цілком собі україномовний дядько, який обрав цю станцію абсолютно добровільно, на відміну від своїх пасажирів.

Антон Санченко

31 січня 2012 р. ·"

Читати коментарі (22)
Рейтинг Оцінили Переглянули
0 Kрабаt , Олег Купрієнко. 414
( написати коментар )
Mr. Grey
2017-05-13 12:44:00

не пройшло і півроку, аж ось і доказ - в сьогоднішній стрічці з 20-и нових творів  14 російськомовних

(відповісти)
Viktoria
2017-05-13 15:28:17

З автором статті цілком погоджуюся. І з Вашою заувагою. Справа лише в тім, що то не твори самі-по собі, а лише один автор, який щодня строчить свої російськомовні "нєтлєнкі" мінімально тричі за день. Мабуть, назбиралося у нього "матеріалу" цілий потяг і один вагон в додаток, ось і поспішає з ними. Або побоюється "зникнути" з поля зору читача. Але й це зрозуміло, у новачків, які дуже хочуть "пробитися", таке буває часто. Часом перейде.

(відповісти)
Андрій Мирохович
2017-05-13 16:07:30

кеп ніби, да, а воно бач - неочевидно.

(відповісти)
Mr. Grey
2017-05-15 11:39:06

але який сенс викладати матеріал, на який майже не реагують? викладав би собі для себе, якщо йому потрібно це зберегти на сайті

(відповісти)
Андрій Мирохович
2017-05-15 13:35:51

ну, це як у лісу ау волати - мо, й відгукнеться хто(сь)

(відповісти)
Андрій Мирохович
2017-05-13 16:11:00

принципово двомовний Публікатор - гарний доказ того, що Санченко неправий стратегічно. питання не в мові, питання в авторах

(відповісти)
Mr. Grey
2017-05-15 11:37:58

нещодавно я туди зазирнув - дві третини російськомовного контенту, якщо не більше

(відповісти)
Андрій Мирохович
2017-05-15 13:39:03

ну, продуктивність різна. але - там важко уявити ситуацію, коли обговорюють не текст, а мову виконання

(відповісти)
Артур Томський
2017-05-13 22:33:12

чи я тупий чи лижі не для асфальту?

автор хоче сказати, що при відкритій конкуренції українська мова не моє шансів? що за безголів*я?

літклуб пережив массу різних авторів і виключно російськомовних теж і від того не став виключно російськомовним і більшість текстів на ньому - українською. у автора безумовно вада логіки

(відповісти)
Kрабаt
2017-05-14 14:23:15

Вада логіки - коли автор з Літклубу створює  клона і спілкується сам з собою, ніби толерує до тваринки.При тому, що вдає з себе інтелектуала-білінгву...а клоник - таке собі україномовне убоге створіння хворе на капролалію)

 

(відповісти)
Артур Томський
2017-05-14 20:28:27

маєте когось конкретного на увазі?

та й для чого тут клони? оцінки собі підвищувати?

(відповісти)
Kрабаt
2017-05-15 08:16:50

Маю на увазі. Йдеться не про оцінки, а про образи давні і недавні на "недооцінки". Крім всього такого "напливу" російськомовності тут зроду не спостерігалось, тому і толерували.Та і вже традицією певною стало ігнорування персон неадекватних і брутальних...Що, втім, є особистою справою кожного.

 

(відповісти)
Mr. Grey
2017-05-15 11:41:07

так ось у чому справа! напевно, навчились на стіхірє створювати собі десятки клонів і вирішили тут таку практику впровадити

(відповісти)
Kрабаt
2017-05-15 12:19:05

Щось схоже було кілька років тому, коли прийшла ціла кагорта з ПМ...Але там хоч автори цікаві були...Просто "трохи балувані")

(відповісти)
Mr. Grey
2017-05-15 15:49:41

велике переселення народів? ) я трохи припізнився і мене тут били і не пускали гуртом - і старі літклубівці, і новоявлені, щойно прибулі з пм - просто притча про мокрих і сухих мавп -мокрих хоч обливали, а сухі діяли, як мокрі, бо тут так прийнято! ))

(відповісти)
Андрій Мирохович
2017-05-19 13:48:05

вав. а чи ти сам не з ПМ?

(відповісти)
Mr. Grey
2017-05-19 15:12:50

ну а я про що? ))

(відповісти)
Kрабаt
2017-05-20 10:00:17

Наскільки пам'ять дозволяє, то справжніх бійок і не було...Так - "штовханина") "конфлікт стилів і інтересів")

(відповісти)
Артур Томський
2017-05-15 12:38:11

я не знаю яким задумувався літклуб первинно, коли я тут з*явився (приблизно 2007 року) він уже не був тотально одномовним, російською тексти були хоч і рідко, і особливої уваги до них не було

імхо політику і погоду всюди визначають найбільш активні, тому що заважає просто ігнорувати неукраїнські тексти, любий автор без зворотного зв*язку від читача піде з ресурсу

особисто мені не буде складно грати по нових правилах, але тут важлива одностайність

нам сильно не вистачає адміна - до нього  можна було б звертатися і по лайці і по клонах і взагалі, бо одним ігнором справу не вирішити

і ще, думаю проблема тролізму і неадеквату - проблема позамовна

(відповісти)
Kрабаt
2017-05-20 10:07:14

Мова йде не про конкуренцію ( про конкуренцію з аборигенами креол навіть думки не допускає) Мова йде про відверте сміття що легко знаходить спільну мову з таким же україномовними сміттям.Хлопці. Ідіть боком десь інде вшановувати свої комплекси)

 

(відповісти)
L17
2017-05-16 17:03:05

http://www.litteralis.com/2016/08/yurij-shevchuk-movna-shyzofreniya/

(відповісти)
Артур Томський
2017-05-17 08:02:45

цікава стаття, і певно цікава книга, не без дискутивності, але цікава

може б нам створити окрему тему форуму для обговорення мовної проблематики? особисто мені цього не вистачає, думаю серед авторів є фахівці-філологи, було б цікаво вислухати їх думки

(відповісти)
( написати коментар )