На першу сторінку
 
РеєстраціяЗайтиВідновити доступ
ЛітКлуб лого
всі твори проза поезія інше рецензії форум автор

Золотий Вік людства (сценарій Апокаліпсису) 33.

Анатоль, 14.10.2017 року- А що отримали інопланетяни?

- Осередок своєї цивілізації в сонячній системі.

- Але ж це ми все це будували і вирощували в космосі, а не якісь прибульці.

- Виконуючи команди Аї. Як клітина по програмі вірусного геному формує нові віруси.

- Ну добре, тепер вже цим "вірусам" люди, людська цивілізація не потрібна, вони вже самі можуть розмножуватись, розвиватись і поширюватись. Так навіщо вони з людьми ще панькаються? Чи це - "хороші віруси"?

- А як поводиться одна форма життя, одна цивілізація при контакті з іншою?

- По-різному. Часто дивиться на інших як на їжу, худобу, тяглову силу, рабів. Чи просто як на якийсь непотрібний бур’ян, ворогів чи шкідників, що займають територію, споживають ресурси, створюють загрозу і заважають жити.

- А якщо їм не потрібно ні цієї території, ні мя’са, ні шкури, та й загрози нема?

- Тоді ніяк, нейтрально. Якщо щось цікаве, то можна в гербарій засушити чи в зоопарку поселити.

- Так що, контакт з більш розвиненою цивілізацією нічого доброго не несе? В кращому разі опинишся в зоопарку чи станеш об’єктом досліджень і експериментів? А люди надіються, що такий контакт дасть нові знання, нові технології.

- Чи ж багато нових знань і технологій чи взагалі щось доброго дали люди вовкам чи мавпам?

- Якось це не оптимістично виглядає, - Дая замовкла, задумавшись.

- Тут цікаво інше,- сказав Макс. - Для такого ж результату не потрібно ніяких інопланетян. Адже люди самі можуть створити цивілізацію вищу, розвиненішу, сильнішу ніж їхня. Що власне і сталось. І результати контакту з цією розвиненішою цивілізацією ми зараз спостерігаємо.

- Але як же це сталось, що людська цивілізація раптом стала вже не людською?

- В технологічній цивілізації появились елементи ефективніші за людей. В людях відпала потреба, вони стали неконкурентоздатними.

- Це зрозуміло. Мені цікаво як це конкретно відбулось і коли. Адже те, що штучний інтелект потужніший за людський не робить його господарем. Он і Анатоль в своїх записах говорить, що інтелект, яким би потужним він не був - це лише слуга, раб, пристрій для вирішення задач. А задачі йому ставить завжди хтось інший, в людини це інстинкти, потреби, бажання, переконання, ідеології. В інтелекту нема своєї волі, лише установка на обслуговування, на вирішення задач і проблем, які йому ставляться. Та й подивись на робів, ангелів, демонів, Адміністрації чи Систему - в усіх них лише установка на обслуговування, на створення найкращих умов для людей, на виконання їхніх бажань.

- Не тільки людей, Система дбає про все живе на Землі. Значна частина ресурсів в космосі працює на безпеку Землі, зокрема від астероїдів і комет. Та й турбота про збереження життя в усьому його різноманітті хіба не є бажанням людей?

- Так отож. Здається, що люди можуть бути господарями в як завгодно високорозвиненій цивілізації. При тому, що штучний інтелект незрівнянно переважатиме людський, він завжди буде на службі в тих, на чиїй службі і людський інтелект. Тобто на службі людських інстинктів і ідеологій.

- Напевне тут і заритий собака. В ідеологіях. Саме ідеології і створили людину. Зробили з тварини, що керується в основному егоїстичними природженими інстинктами, соціальну людину, яка крім інстинктів може керуватись переконаннями, цінностями. Саме ідеології дають соціальні форми поведінки.

- Чому тільки ідеології. Соціальна поведінка виховується в суспільстві, їй навчають, вона входить в звички.

- Для цього вже повинно бути суспільство. Виховання, звички - це лише інструменти підтримання в суспільстві певних норм поведінки. А нові норми, цінності привносяться лише ідеологіями.

- Чи авторитетами, як мода на щось.

- Авторитети - то лише носії якихось цінностей, якогось світогляду. Але ми відхилились від теми. Я хотів сказати, що ідеології не лише породили людину як соціальну істоту, породили людську цивілізацію, а вони є і її потенційним могильщиком.

- Чому?

- Бо як ми вже сказали інтелект може керуватись ідеологіями, цінностями, установками (в людей це зветься переконаннями).

- Ну і що?

- По-перше, і люди можуть закласти в нього цінності і установки відмінні від служіння людині. А по-друге він і сам може розробляти, придумувати якісь ідеології. Як і людський інтелект. І зовсім не факт, що вони будуть в інтересах людей.

- А які в нього можуть бути свої інтереси?

- Інтереси нової цивілізації. Її безпека, розвиток, поширення. А оскільки люди в ній ніякої суттєвої ролі вже не грають, то вони випадають з кола його інтересів.

- Але як і коли це сталось? Коли ти відчув, що вже не люди є господарем ситуації, що вони вже не впливають на ті зміни, що відбуваються?

- Ти можеш, звичайно, сказати, що з самого початку ми лише волю Аї виконували, але не знайдеш нічого, що б робилось не в інтересах людей, людства.

Ми припинили забруднення середовища в результаті діяльності людей. Все виробництво, енергетику і транспорт ми зробили абсолютно чистими, безвідходними. Припинилось спалювання вуглеводів і інших викидів в атмосферу, припинилось забруднення річок і водойм, все сміття переробляється молекулярними машинами в потрібні речі.

В сейсмічно активних районах вростили труби на десятки кілометрів вглиб не лише для вимірювання напруг в породах і передбачення землетрусів, а й для плавного зняття цих напруг розрихленням твердих пород молекулярними машинами. Те ж саме і для зняття тиску в вулканах.

Створили на орбіті пояс керування погодою - гігантські плівкові конструкції, що можуть служити і сонячними батареями, і дзеркалами, і затінювачами, що дає змогу керувати погодою на планеті. Концентруючи світло на певних ділянках і затіняючи на інших можна викликати чи руйнувати урагани, смерчі, чи керувати їхнім рухом.

А система астероїдної і кометної безпеки в сонячній системі! Траєкторії всіх більш-менш значних тіл прораховуються з великою точністю на довгий проміжок часу величезними суперкомпютерами, наближення комет фіксується ще на далеких підступах, траєкторії потенційно небезпечних астероїдів коректуються заздалегідь, коли достатньо ще дуже малого впливу, деякі з них взагалі розбираються на "запчастини" і служать матеріалом для вирощування космічних станцій.

А розробки в біології і медицині... Що з цього не в інтересах людей?

- А переселення людей в міста в океані хіба в інтересах людей?

- Океану більше ніж суші. Та й людям чомусь хочеться на море, на острови, на пляжі. І ми не планували такого масового переселення. В якості експерименту вирішили виростити кілька повністю автономних екологічно чистих міст. Для відпочинку і розваг, як плавучі готелі.

- А що сталось, що Ая перестала з вами спілкуватись?

- Я не памятаю нічого такого, що б спровокувало її на це. Напевне просто вирішила, що свою місію виконала. Вона ж ще з перших виступів по телебаченню сказала, що не планує підміняти собою якусь владу, прийшла лише допомогти і після виконання своєї місії так само непомітно зникне, як і з'явилась.

Читати коментарі (0)
Рейтинг Оцінили Переглянули
0 31
( написати коментар )